Orientering fra Geodatastyrelsen

Til alle landinspektørfirmaer

December 2025

Dette orienteringsbrev indeholder information om: 

Det er nu godt og vel 2 måneder siden, vi lancerede den release, der gør det muligt at udarbejde den overvejende del af de matrikulære sager direkte i ERPO. Samlet set er idriftsættelsen forløbet præcist så godt og gnidningsløst som vi havde håbet, og det ser ud til, at branchen generelt har taget godt imod den nye funktionalitet. I perioden efter idriftsættelsen er omkring 25 pct. af alle nye sagsudtræk oprettet i ERPO. Det er især mindre sager, der oprettes og udarbejdes i ERPO, men enkelte har også haft mod på at gi´ sig i kast med ekspropriationer og sager, der er væsentligt større end den gennemsnitlige sag.

I måneden efter releasen havde vi afsat ekstra ressourcer til at identificere og håndtere eventuelle fejl i systemet. I den periode blev der oprettet 116 supportsager. Langt størstedelen af disse vedrørte anvendelsen af den nye funktionalitet og ikke egentlige fejl. 21 supporthenvendelser er registreret som fejl eller mangler, og 6 af disse har givet anledning til en nu-og-her rettelse, som blev håndteret via 2 hotfix. Vi arbejder videre med at implementere de sidste ændringer, så alle sagsoperationer kan gennemføres i ERPO. Herefter vil vi planlægge nærmere for nedlukningen af MIA. Mere om det senere.

Mange er allerede i gang, men vi skal alligevel igen opfordre alle til at anvende den nye funktionalitet. Læs mere om hvilke sagsoperationer der er tilgængelige, tips og tricks samt kendte fejl og mangler her.

Fem kapitler til vejledning om matrikulære arbejder har netop været i høring. Det drejer sig om:

  • Kapitel 7 - Ejendomsberigtigelse
  • Kapitel 10 - Tekniske ændringer i matriklen
  • Kapitel 12 - Indlægning af skelpunkter i matrikelkortet
  • Kapitel 18 - Skematisk redegørelse
  • Kapitel 21 - Offentlige vejes udskillelse i matriklen

 Vi er i gang med at gennemgå høringsbemærkningerne og forventer at kunne offentliggøre kapitlerne før nytår.

Ajourføring af kapitel 8 – Ekspropriation og jordfordeling m.v., var i høring i september. Høringsbemærkninger er gennemgået og indarbejdet i fornødent omfang.

Med offentliggørelsen af disse seks kapitler er den samlede opdatering af den vejledning om matrikulære arbejder, der blev offentliggjort i 2001, afsluttet.

GST holder lukket i perioden 22. december 2025 til 4. januar 2026, begge dage inkl. Henvendelser til bl.a. GST-support kan derfor ikke forventes læst eller besvaret i perioden.

I 2025 lancerede vi den release, der gør det muligt at udarbejde de fleste matrikulære sager i ERPO. Forventningen er, at de sidste sagsoperationer vil være muliggjort medio 2026, og at vi herefter kan påbegynde den nødvendige nedlukning af MIA.

Lanceringen var en vigtig milepæl for GST, og der er brugt mange ressourcer på udviklings- og testarbejdet forud for den. En del af testressourcerne er fragået sagsbehandlingen, men det er naturligvis ikke den eneste årsag til, at den gennemsnitlige ekspeditionstid for matrikulære sager henover sommeren steg til omkring 50 dage. Vi modtog lidt flere matrikulære sager end vi havde forventet og væsentligt flere jordfordelingssager, hvilket sammen med systemudfordringer har udfordret ekspeditionstiden. Vi har gennem efteråret ”sat alle sejl” i fht sagsbehandlingen og blandt andet ansat 4 sagsbehandlere, så nu nærmer vi os nu målsætningen om en gennemsnitlig ekspeditionstid for matrikulære sager på 35 dage. Forventningen er at vi i løbet af de første måneder i 2026 har fået rettet skuden op. Den gennemsnitlige ekspeditionstid for ejerlejlighedssager og bpfg-sager er også påvirket af de færre ressourcer til sagsbehandling, men har på intet tidspunkt oversteget målet om en gennemsnitlig ekspeditionstid på 14 dage.

De senere år har vi kunnet konstatere en nedgang i såvel antallet af nye ejendomme som matrikulære sager. I 2025 har vi modtaget lidt flere matrikulære sager end i 2024 og har også registreret omtrent samme antal nye ejendomme. På ejerlejlighedsområdet er der derimod tale om et markant fald i antallet af nye ejerlejligheder. Formodentligt er der især tale om et fald i de meget store ejerlejlighedsopdelinger for vi har kun oplevet et beskedent fald i antallet af modtagne ejerlejlighedssager.

Matriklen.dk, som vi søsatte i 2024 forbedres og suppleres løbende med nye funktioner. I løbet af 2025 er det således blandt andet blevet muligt at fremsøge såvel igangværende som afsluttede sager, ligesom der nu er adgang fra matriklen.dk til forskellige relevante eksterne hjemmesider. Siden november 2025 har du også kunnet downloade matriklen.dk som app på din telefon og på den måde altid at have aktuelle ejendomsoplysninger lige ved hånden. Endeligt er platformen suppleret med ejeroplysninger, såvel historiske som aktuelle faktiske og tinglyste ejere. Udstillingen af de tinglyste ejere er muliggjort efter at Ejerfortegnelsen har gennemført en datavask på fortegnelsens oplysninger om tinglyste ejere.

Arbejdet med migrering af MAO til matriklen.dk skrider planmæssigt frem og forventningen er, at en del af arkivets oplysninger vil kunne udstilles på matriklen.dk allerede i løbet af 1. halvår 2026. Det vil navnlig være WebMads samt Københavns og Frederiksbergs arkiver der er med i første bølge. Den fuldstændige migrering af MAO forventes afsluttet i løbet af 2026. Efter afslutningen vil der være er paralleldriftsperiode, hvor adgang til arkivet kan ske gennem såvel MAO som matriklen.dk.  Efter migreringen vil det fortsat kræve log-in, at få adgang til målarkiv og sagsoplysninger.

I 2025 har vi også udstedt nye bekendtgørelser om matrikulære arbejder og om registrering og notering angående ejerlejligheder og bygninger på fremmed grund. Vi har færdiggjort opdateringen af vejledning om matrikulære arbejder, opdateret vejledningerne om ejerlejligheder og om udstykningskontrol, som også indebar opdatering af den hvide erklæring. Herudover har vi registreret mere end 1700 ha fredskov, mere end 7000 matrikulære sager, knap 600 ejerlejlighedssager, mere end 100 jordfordelingssager og meget meget mere.. 

Vi takker for samarbejdet i det forløbne år og ønsker alle i landinspektørfirmaerne en god jul og et godt nytår.

 

Med venlig hilsen 

Jess Svendsen og Torsten Bach Schrøder
Kontorchefer
Center for Matrikel og Ejendomsdata